logo2.gif

Co słychać w naszej szkole?

 

Witaj na naszej stronie mamy nadzieję, że Ci się spodoba.

Zapraszamy ponownie.

Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność.

10 listopada w Zespole Szkół w Golcowej odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Swoją obecnością zaszczycił nas  ks. Dziekan Tadeusz Pikor, za co serdecznie mu dziękujemy.

 Radosna to data, bo przyniosła Polakom zwycięstwo i „skruszyła kajdany niewoli”. Tak więc uczciliśmy to wydarzenie- radośnie. Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli , spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, przynosiły ukojenie. W taki właśnie sposób świętowaliśmy rocznicę niepodległości – poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, ułanach. W repertuarze znalazły się również utwory z późniejszego okresu, ale mówiące o wielkim poświęceniu naszych Rodaków.  Pieśni patriotyczne są częścią naszej historii i narodowej kultury. Podczas obchodów różnego rodzaju uroczystości dbamy o to, aby  dalej żyły i były obecne w polskiej duszy, budziły ciepłe uczucia, oddziaływały na serca i umysły kolejnych pokoleń. Wspólne śpiewanie to hołd złożony tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość, niejednokrotnie oddając swoje życie. Uczniowie naszej szkoły wykazali się niesamowitymi umiejętnościami wokalnymi i znajomością tekstów piosenek, które mogłoby się wydawać, że zostały zapomniane, zagrzebane gdzieś w pożółkłych śpiewnikach. Pielęgnujmy więc to, co pozostało nam po naszych przodkach m. in.: piosenki, utwory literackie, anegdoty, legendy gdyż jak powiedział Św. Jan Paweł II: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

O tym jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii pamiętali również nasi najmłodsi – przedszkolaki. Przyłączyli się oni aktywnie do wspólnego świętowania poprzez śpiew i taniec. W układzie choreograficznym podziwialiśmy ułanów i witające ich panienki oraz żołnierzy maszerujących na wojenkę. Patrząc na dzieci i młodzież, które z tak ogromnym zaangażowaniem włączyły się w uczczenie tego święta jesteśmy dumni,  że rośnie nam pokolenie prawdziwych PATRIOTÓW !

salamandra.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Nasi partnerzy

  

Free business joomla templates