Co słychać w naszej szkole?

 

Witaj na naszej stronie mamy nadzieję, że Ci się spodoba.

Zapraszamy ponownie.

Od marca 2018 roku Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, w wyniku podpisania umowy o współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, rozpoczęła prowadzenie nowego, kluczowego projektu edukacyjnego pod nazwą Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Golcowej zaprosiła Dziecięcy Uniwersytet Techniczny Wyjazdowy do przeprowadzenia wykładu i zajęć warsztatowych. Jako gospodarz zajęć, do udziału w całym przedsięwzięciu w ramach integracji międzyszkolnej, włączyła uczniów naszej szkoły oraz z Szkoły Podstawowej nr 2 w Domaradzu.18 kwietnia odbył się wykład ,,Odlotowa Fizyka” przedstawiający w sposób interaktywny zjawiska i prawa fizyki wykorzystywane  lotnictwie. Jego celem było rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania naukami ścisłymi i lotnictwem. Umożliwiał również zrozumienie otaczającego świata poprzez obserwacje.

 

W trakcie trwania wykładu przybliżone zostały:

Historia lotnictwa, od mitycznego Dedala i Ikara, poprzez loty balonem, sterowce, pierwsze samoloty, aż do najnowszej generacji samolotów odrzutowych stosowanych w wojsku i lotnictwie cywilnym, podstawowe prawa fizyki (Prawo wyporu Archimedesa, przy stanowiskach doświadczalnych Prawo Bernoulli’ego, trzy zasady dynamiki Newtona - przykład zjawiska odrzutu balonowego silnika rakietowego), powstawanie siły nośnej w tunelu aerodynamicznym, sterowanie samolotem.

Typowo naukowe eksperymenty okazały się również dla uczniów wspaniałą okazją do zabawy.

W części warsztatowej zaplanowane zostało w 4-6 osobowych grupach ćwiczeniowych konstruowanie modelu samolotu, Młodym konstruktorom zostało wyznaczone zadanie skompletowania wszystkich niezbędnych przy budowie części samolotu oraz prawidłowe ich sklejenie. Jednak najważniejszym i, jak się okazało, najtrudniejszym wyzwaniem było wyważenie samolotu. W trzeciej części tego naukowego wydarzenia odbyły się loty testowe, które bezlitośnie ukazały wady konstrukcyjne modeli i wyłoniły te najlepiej dopracowane, a zwycięski zespół został nagrodzony gadżetami Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.

Serdecznie dziękujemy Pracownikom Dziecięcego Uniwersytetu Wyjazdowego za rozbudzanie u dzieci zainteresowań naukami technicznymi poprzez przeprowadzenie niecodziennych zajęć, jak również Panu Janowi Kędrze – Wójtowi Gminy Domaradz za wspieranie zainteresowań pozalekcyjnych uczniów, poprzez zapewnienie nieodpłatnego dojazdu na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.

fot. www.domaradz.pl

Free business joomla templates