logo2.gif

Co słychać w naszej szkole?

 

Witaj na naszej stronie mamy nadzieję, że Ci się spodoba.

Zapraszamy ponownie.

A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas.


Dnia 17 października, korzystając ze sprzyjającej pogody uczniowie kl. IV wraz z wychowawczynią p. Marią Gotfryd i p. Anną Zawadą wybrali się na cmentarz parafialny. Zbliżające się Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. To również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach. Na naszym cmentarzu znajduje się grób, na którym widnieje napis: POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY W 10 LETNIĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA WOLNOŚCI. Celem naszej wycieczki było odwiedzenie tego miejsca, złożenie kwiatów, odmówienie modlitwy i zapalenie zniczy. W związku ze 100. Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i zbliżającym się dniem 11 listopada, oddaliśmy w ten sposób hołd tym, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.

 

Tego samego dnia, udaliśmy się do kościoła parafialnego p.w. św. Barbary oraz budynku Lamusa. Wizyta nasza miała na celu zwiedzenie tych zabytkowych miejsc, zwłaszcza, że niedawno zakończono prace związane z konserwacją i restauracją świątyni. Ksiądz Proboszcz bardzo interesująco i barwnie opowiadał, o pochodzącym z XV w. kościele, jego wnętrzu, ołtarzach, rzeźbach, ściennych malowidłach, chrzcielnicy, ambonie, wskazywał na istotne detale mające charakter historyczny i zresztą jak cały budynek stanowiące bezcenny zabytek naszej małej ojczyzny. Bo jak się okazuje, należy on do nielicznych obiektów zachowanych z tego okresu w naszym województwie. Następnie przeszliśmy do budynku znajdującego się obok kościoła i tu kolejna dawka niesamowitych wrażeń i zachwytu ! Przestrzeń do tej pory nieużytkowa stała się prawdziwym skarbcem pamiątek, elementów dekoracyjnych, liturgicznych i innych przedmiotów. Dziękujemy bardzo Księdzu Tadeuszowi Pikorowi za tak wspaniałą lekcję historii.

szachy_powiat02.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Nasi partnerzy

  

Free business joomla templates